Gruzijas galvaspilsēta tika dibināta pirms aptuveni 6000 gadiem, stratēģiskā vietā starp senajiem tirdzniecības ceļiem uz Āziju un Eiropu. Mūsdienās kontrastu pilnā Tbilisi ir ļoti dzīvespriecīga pilsēta, kas valdzinošā veidā sapludina un apvieno pagātni un tagadni un tā bez šāubām ir būtiska Kaukāza pieturvieta.
Ar savām vēsturiskajām vietām, pareizticīgo baznīcām, padomju laiku ēkām un modernisma izpausmēm pilsēta spēj apmierināt dažādu apmeklētāju vajadzības un gaumi. Mēs Tbilisi sasniedzām pēc ekstrēmi nogurdinoša un galvu reibinošā 12 stundu ilgā brauciena no kalnu pilsētas Mestia. Pēc kalnu svaigā gaisā un dabas skaistajām ainavām bijām gatavi doties uz būtiskākajiem apskates objektiem pilsētvidē un izprast vietējo vēsturi, apskatīt arhitektūru un vairāk iedziļināties valsts kultūrā un tradīcījās.
Ko apskatīt Tbilisi ?
“Narikala” cietoknis
Viena no pilsētas galvenajām apskates vietām noteikti ir cietoksnis, kurš tika uzcelts stāva kalna augstākajā punktā, lai no tā pavērtos skats uz pilsētu un Kura upi. Vēsturiski šis bija ļoti stratēģisks punkts aizas kontrolei, kurā krustojās ceļi, kas veda no Eiropas uz Indiju un no dienvidiem uz ziemeļiem. Mūsuprāt šī bija labākā vieta no kurienes apskatīt kopējo pilsētas panorāmu. Cietokšņa pakājē ir iespējams apmeklēt arī mazo Svētā Nikolaja baznīcu, kas nesen ir atjaunota.
“Abanotubani” vēsturiskais rajons
Viens no senākajiem pilsētas rajoniem ir mūsu nākamā pietura kalna pakājē uz kura atrodas Narikala cietoksnis ar ko sākām pilsētas apskati . Šī Tbilisi daļa ir slavena ar saviem spa un daudzajām sērūdens vannām.
Sena leģenda vēsta, ka 5. gadsimtā Gruzijas karalis Vahtangs Gorgasali medību braucienā ar savu piekūnu uzgājis teritoriju, no kuras no zemes izplūduši karsti tvaiki. Avota apburts, karalis nolēma tur nodibināt pilsētu un izlēma nosaukt to par Tbilisi jeb gruzīnu valodā “karstu”.
Tiem, kas vēlas dažas stundas atpūsties iegremdējoties termālajos ūdeņos, mēs iesakām apmeklēt krāsaino Ch’reli Abano kompleksu.
Turpat dažu minūšu gājienā noteikti iesakām aiziet arī līdz Leghvtakhevi kanjonam, kur īsas pastaigas galā starp klintīm atradīsiet arī nelielu dabīgo ūdenskritumu.
“Old Tbilisi” (Vecā Tbilisi)
Vecpilsēta jeb vēsturiskais centrs ir ideāls kontrastu sajaukums. Īpatnējs ir stilu sajaukums starp Eiropas jūgendstila arhitektūru, klasisko Krievijas stilu un tuvo Austrumu ietekmi.
Krāsaini vārti paver skatu ar slēptiem pagalmiem, pilsētas vīna dārziem un šauru ieliņu labirintiem. Netrūkst arī vecās ķieģeļu mājas ar tipiskajiem koka balkoniem un autentiskā atmosfērā varēs izbaudīt patīkamas un nesteidzīgas pastaigas.
Centra apskati sākām pie “velosipēda pieminekļa” (Bicycle Monument) un no turienes tālāk devāmies cauri platajai Shota Rustaveli gatvei, kur pa ceļam piestājām arī pie skaistā Operas un baleta nama un Rustaveli teātra.
Noteikti vērts arī iegriezties kādā no svarīgākajiem muzejiem šajā ielā – Nacionālā Galerija, Gruzijas mākslas muzejs vai mūsuprāt interesantākais (no šim 3) ir Gruzijas Nacionālais muzejs. Biļešu cenas tajos visos ir visai draudzīgas maciņam un mūsuprāt tajos ir arī daudz interesanta ko apskatīt. Papildus uz šīs ielas apskatījām arī Kashveti baznīcu, jo mums personīgi ceļojumos ir grūti paskriet garām baznīcām neapskatot tās, kaut vai “uz ašo” (jo reizēm tā esam atklājuši mazāk zināmas, taču skaistas un savdabīgas vietas).
Pēc modernās gatves ceļu turpinam dodoties vecpilsētas virzienā, kur iespējams apskatīt pilsētas vecāko daļu. Lai gan dažas ēkas ir pilnībā atjaunotas, citas turpat blakus ir palikušas neskartas: brūkošas, bet savā veidā vienlaikus arī apburošas un gleznainas.
Salīdzinoši nesen pievienojies vecpilsētā arī kāds neparasts un dīvains vecpilsētas ainavas papildinājums – šķībais pulksteņa tornis (The Clock Tower), kas slavens ar savām krāšņajām krāsām un, kas ātri vien kļuvis par šo seno šauro ieliņu simbolu. Restaurējot turpat blakus esošo leļļu teātra ēku, samnieks uzcēlis klāt arī šo neparasto un šķībo pulksteņa torni.
“Peace Bridge” (Miera tilts)
Pēc vecpilsētas apskates mums likās likumsakarīgi apskatīt arī mūsdienīgāko “medaļas pusi” no Tbilisi, tādēļ izlēmām doties uz vienu no modernajiem pilsētas simboliem.
Futuristiskais gājēju tilts, ko projektējis itāļu arhitekts Michele De Lucchi tika pabeigts 2010. gadā. Tiltu veido tērauda konstrukcija un neskaitāmi daudz stikla paneļi, kurus vakarā apgaismo tikpat daudz gaismas lampu (būs ideāla vieta vakara pastagai). Papildus tam, ka tiltam ir pilsētvides funkcija, tas simbolizē arī savienību starp veco un jauno Tbilisi. Turklāt no tilta vidus ir lielisks punkts, lai vērotu pilsētu uz visām tās pusēm.
Šķēršojot tiltu nonākam Rike parkā, kur ir izcila vieta, lai tur nobaudītu kādu gardu dzērienu, saldējumu vai vienkārši atpūsties no pastaigas.
Svētās Trīsvienības katedrāle
Virzoties tajā pašā pilsētas virzienā, taču nedaudz dodoties uzkalnā mēs nonākam pie Tbilisi nozīmīgākā reliģiskā punkta.
Iespaidīgā Svētās Trīsvienības katedrāle (ko vietējie sauc arī par Sameba) ir galvenā pareizticīgo baznīca Gruzijas galvaspilsētā. Galvenokārt no reliģiskā viedokļa, jo tā ir Gruzijas baznīcas katoļu patriarha mītne. Interesanti, ka arhitektoniski tā celta klasiskajā un tipiskajā gruzīnu stilā kurš sajaukts kopā ar bizantiešu arhitektūru.
Neskatoties uz klasisko stilu un vēsturisko vizuālo tēlu, tā tomēr ir nesen buvēta baznīca, jo patiesībā tā tika pabeigta tikai 2004. gadā.
“Mtatsminda” parks
Tbilisi apkārtnē augstākais punkts ir kāda kalna virsotne, kur ir izveidots visai liels atrakciju parks ar karuseļiem, amerikāņu kalniņiem, panorāmas ratu, ūdens slidkalniņiem un daudzām citām izklaidēm. Noteikti netrūkst arī vietu kur paēst vai panašķoties, un protams baudīt vakarā izgaismoto skatu uz Tbilisi pilsētu.
Mums personīgi šī vieta palika atmiņā visai vienaldzīgi, taču ģimenēm ar bērniem noteikti šeit būs daudz opciju kā pavadīt laiku.
- Atrakciju cenas: skatīt oficiālajā lapā.
Ieeja šajā parkā ir bezmaksas, taču pie ieejas (un vairākos citos punktos) var iegādāties speciālās parka apmeklētāja kartes, uz kurām var uzlikt vēlamo naudas summu, kuru vēlāk tērēt uz atrakcijām, kas vairāk katram interesē.
Turklāt patīkams ir fakts, ka parku var sasniegt arī ar funikuliera braucienu.
Ja jums ir laiks, tad absolūti iesakām doties arī uz Uplistsihe (tikai pusotras stundas brauciena attālumā).
Tā noteikti ir starp labākajām vietām, ko apskatīt Gruzijā.