Ja esiet nokļuvuši Ziemeļmaķedonijā, tad Ohrida noteikti būtu jāapmeklē, jo tā tiek uzskatīta par šīs valsts kulturālo pērli. Skaistā Ohrida atrodas 180km attālumā no galvaspilsētas Skopjes (aptuveni 2,30h attālumā ar auto) un tā noteikti ir apskates vērta. Pilsēta tika iekļauta UNESCO mantojumu sarakstā, jo tajā ir daudz kultūras liecību: osmaņu mājas, bruģētas ielas, pareizticīgo baznīcas, apslēptie laukumi.
Kad bijām Ohridā 2019. gada vasarā, mums šī pilsēta Maķedonijas dienvidos patiesībā bija īsts pārsteigums. Bijām dzirdējuši pozitīvus komentārus par Ohridu, bet nedomājām ka tā atstās uz mums tik labu iespaidu.
Nedaudz vēstures
Ohrida ir viena no vecākajām Eiropā un šī teritorija jau bija apdzīvota neolotikā, 6000 gadus pirms mūsu ēras. Pilsēta gadsimtiem ilgi bija ļoti svarīgs sabiedrības centrs un laikā no 10. līdz 11. gadsimtam Ohrida kļuva par Pirmās Bulgārijas impērijas galvaspilsētu, par ko liecina milzīgais cietoksnis, kas uzbūvēts vienā no pilsētas pakājē esošajiem kalniem.
Turpmākajos gadsimtos Ohridu, tāpat kā lielu daļu Balkānu teritorijas, okupēja dažādas populācijas. Visilgāk pār to valdīja Osmaņu impērija, līdz pat 19. gadsimtam. Iepriekšējā gadsimtā, Ohrida bija daļa no veselām trīs varām: vispirms Serbijas Karalistē, pēc tam Dienvidslāvijā un visbeidzot, kopš 1991. gada novembra pilsēta oficiāli ietilpst neatkarīgajā Maķedonijas Republikā.
Ohridas ezers
Var šķist mazliet banāli to pieminēt, taču šajā pilsētā noteikti vispirms ir jāredz Ohridas ezers! Tiek lēsts, ka tam ir vairāk nekā miljons gadu, tādējādi sevi klasificējot kā vecāko saldūdens ezeru Eiropā. Viss pilsētas centrs praktiski ir “ieskauts”ap šo ezeru. Pilsētā ir vairākas pludmales, taču bieži vien tās ir visai pārpildītas, un ja vēlaties mierīgāk “plunčāties”, iesakām ar autobusu doties uz Sveti Naum ciemu (30km attālumā).
Sv. Jovana Kaneo baznīca
Viens no slavenākajiem Ohridas apskates objektiem un visas Maķedonijas simboliem ir brīnišķīgais klosteris, kas neapšaubāmi izceļas ar savu skaistumu un neticamo atrašanās vietu: tas ir celts uz klints malas ar perfektu skatu uz ezeru. Klosteris tika uzcelts 13. gadsimtā, lai arī nav skaidrs, kas to projektējis. Vienu lietu gan var viegli uzminēt: arhitektu iedvesmoja Armēnijā esošie klosteri, jo līdzība ir visai liela.
Sv. Klēmenta un Panteleimona baznīca
Mūsuprāt, viena no skaistākajām Ohridas apskates vietām ir Plaošnik arheoloģiskā teritorija, kas atrodas pavisam netālu no iepriekš minētās Sv. Jovana Kaneo baznīcas. Šeit atrodas varenā Sv. Klēmenta un Panteleimona baznīca. Tās izcelsme ir nedaudz neskaidra, šķiet, ka to 10. gadsimtā ir uzbūvējis San Klemente, izmantojot materiālus par kuru izcelsmi īsti nav nekas zināms. Tiek teikts, ka šeit tika izveidota pirmā skola, kas veltīta glagolītu alfabēta mācīšanai, kas ir pašreizējās kirilikas “vectēvs”. Osmaņu okupācijas laikā baznīca tika pārvērsta par mošeju, bet par laimi netika izmainīta ēkas uzbūve.
- Ieejas maksa: 4,00€