Essaouira (jeb Savīra latviešu valodā) atrodas Atlantijas okeāna piekrastē un ir izcils Ziemeļāfrikas un Vidusjūras krustojums. Arābu, afrikāņu, seno romiešu un franču ietekmes saplūst kopā, veidojot klusu, relaksējošu piejūras pilsētu.
Akmens sienu ieskautā pilsēta jūs sagaidīs ar spilgti zilās un žilbinoši baltās krāsas sajaukumu, dažādām garšvielu smaržām un mierīgu atmosfēru atšķirībā no daudzām citām Marokas pilsētām.
“Plage d’Essaouira” – pilsētas pludmale
Essaouira pilsētas nosaukums nozīmē “labi izstrādāts” un tas attiecas uz augstajām sienām, kas pasargā pilsētu no jūras…bet ne no vēja, jo tas ir klātesošs elements katru dienu un jebkurā gadalaikā.
Starp vietējiem dēvētās “vēju pilsētas” pludmales ir vairāk piemērotas pastaigām ar kājām vai zirga mugurā. Lielo viļņu un vējaino apstākļu dēļ pludmale nebūs ideāla vieta, lai sauļotos vai vienkārši nopeldētos, bet gan vairāk būs ieteicama vieta tiem, kam patīk ūdens sporta veidi (un vairākos pludmales punktos ir iespējams iznomāt sērfošanas dēļus utml).
“Place Moulay Hassan” laukums
Lielais pilsētas laukums ir populārs gan dienā, gan vakarā, jo daudzi cilvēki sēž pie galdiņiem restorānos, citi apstājas, lai klausītos ielu māksliniekus, bet citi vienkārši iziet cauri, lai nokļūtu ostā.
Laukums bieži kalpo arī par skatuvi dažādiem vietējiem kultūras pasākumiem, kā piemēram Essaouira Festival Gnaoua, kurā sajaucas hipnotiskas skaņas starp “sintir“ un “crotales” (tipiskie instrumenti, ko spēlē “Gnaoua” etniskā grupa, kas izcēlusies no afrikāņu vergiem).
Turklāt turpat blakus laukumam atrodas arī 18.gadsimtā celtie pilsētas vārti, kas starp vietējiem saukti par “Bab El Mechouar“. Tur papildus atrodas vēl citi ievērības cienīgi restorāni, kur izbaudīt vakariņas.
“Port de Essaouira” – pilsētas osta
Essaouira jau gadsimtiem ilgi ir izteikta zvejnieku pilsēta, tādēļ būtu žēl neapskatīt arī veco ostu ar zvejnieku ikdienas rituāliem un skaistajām zilās krāsas koka laivām. Bez šaubām tā ir aktīvākā pilsētas daļa, it īpaši pēcpusdienās, kad vairākums makšķernieku laivu atgriežas no zvejas.
Daļa zvejnieku izkrauj zivis no savām laivām, citi jau tirgojās ar noķerto lomu ļodzīgos un nestabilos koka stendos un vēl netrūkst arī to, kas vienkārši labo vai loka savus garos sarkanos zvejas tīklus. Bet pāri lido simtiem kaiju un no dažādiem nostūriem kaķu uzmanīgās acis nepacietīgi gaida savu kārtu.
Senā osta ir cieši saistīta ar pilsētas vēsturi un agrāk tā bija pazīstama kā “Timbuktu osta”, kas kalpoja kā saikne starp Sahāras tuksneša ceļiem uz “Melno Āfriku” un galvenajiem komerciālajiem kuģniecības maršrutiem. Bet mūsdienās tā joprojām ir viena no trim Marokas svarīgākajām sardīņu ostām.
Ja esiet zivju cienītāji (atšķirībā no mums), tad pavisam netālu svaigos zvejas produktus varēsiet pat nogaršot, jo tur ir vairāki tirgotāji, kas turpat arī mēdz grillēt svaigās zivis un dažādas jūras veltes.
“Sqala du Port” – mūru nocietinājums
Ostas šarmu bagātina tur pat esošais 18. gadsimta nocietinājums, kas celts, lai aizsargātu pilsētu no jūras laikos, kad pirātu uzbrukumi bija plaši pazīstamas bailes.
Lai gan lielajam mūrim vairs nav praktiskās nozīmes, tur joprojām atrodas senie lielgabali, kas vērsti pret jūru un tā būs lieliska pieturvieta, no kurienes izbaudīt lielisko panorāmu gan uz okeānu, gan pašu ostu.
Interesanti, ka šeit tika filmētas arī dažas slavenā seriāla “Troņu spēles” ainas.
Medina (vecpilsēta)
Medina noteikti būs laba vieta, kur iegādāties suvenīrus, jo atmosfēra ir daudz brīvāka nekā Marakešas tirgū un cenas kopumā ir draudzīgākas. Tomēr neaizmirstiet vienmēr kaulēties par cenu, it īpaši, ja pērkat produktus lielākā daudzumā.
Noteikti mazāk haotiska nekā Marakešas Medina, taču pietiekami liela, lai tur pavadītu pāris stundas. Vecpilsētu veido divi galvenie ceļi – Bab Marrakech un Bab Doukkala, tādēļ nebūs pārak grūti tajā orientēties. Ielas ir visai platas un atšķirībā no Marakešas, tur nebūs motorolleru, kas nemitīgi traucās cauri tirgošanās ieliņām, jo Essaouiras Medina ir pilnībā paredzēta gājējiem.
Netrūks amatnieku veikaliņi, kur varēsiet atrast visu, ko vien sirds kāro: paklājus, koka izstrādājumus, keramiku, garšvielas, kā arī būs daudz tirgotāju, kas pārdod ļoti vērtīgo argāna eļļu, kas ražota tieši Essaouira, Taroudant un Tiznit provincēs.